Ceyhun Atuf Kansu Cd. 1372. Sokak No:12/A-B-2 06520 Balgat, Çankaya, Ankara
+90 312 222 56 06

QuickTOCultra: Toplam Organik Karbon Analizörü

LAR’ın yeni QuickTOCultra analizörü kimyasal kullanmayan, numune filtrasyonu gerektirmeyen 1,200 derecede katalitik oksidasyon temelli olarak ölçüm yapar. Zorlu uygulamalar için geliştirilmiş özgün enjeksiyon sistemi, kanıtlanmış patentli katalist gerektirmeyen oksidasyon tekniği ve çok kanallı ölçüm opsiyonu QuickTOCultra ile elinizin altında. Tüm bu özellikleri ile QuickTOCultra analizörü zorlu atıksu uygulamalarında TOC ölçümünü sorunsuz biçimde gerçekleştirebilmektedir. Karakteri stabil bir atık suyunuz var ise, QuickTOCultra’yı bir COD analizörü olarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz. 3mm çapa kadar partiküller cihaz tarafından sorunsuz biçimde örneklenebilmekte ve %100 oranında okside edilip CO2‘e dönüştürülebilmektedir.

Zor Sular İçin Online Toplam Organik Karbon Analizörü:  QuickTOCultra

Doğru yöntem ile kaba partiküler yapıdaki zorlu atıksular dahi hızlı bir şekilde sorunsuzca ölçülebilir.

Ekolojik açıdan ve kurumsal açıdan, endüstriyel veya evsel arıtma tesislerinin girişi ve çıkışı sürekli olarak izlenmelidir. Sürekli ölçümler ile, özellikle kimya ve gıda sektörlerinde üretim kayıpları hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Yüksek katı madde oranları, yosun ve balçık, bir ölçüm sisteminin başa çıkması gereken konulardan sadece birkaçıdır.

Proses suları ve endüstriyel atıksular sıvı içeriğin dışında kaba partiküller içerebilir ve bunların da örneklenmesi ve analiz edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, ölçüm sistemi sürekli ve güvenilir bir şekilde çalışmalı ve standart dışı deşarjlar hızlı bir şekilde tayin edilebilmeli ve karşı tedbirler alınabilmelidir. Sistem ayrıca yüksek tuz oranları içeren numunlerle de başa çıkabilmeli ve bu, ilave bakım ihtiyacı gerektirmemelidir.

TOK ne demektir? Ve nasıl ölçülür?

Atıksuyun içinde ayrı ayrı belirlenmesi imkansız birçok türde organik madde bir arada bulunabilir. En azından önemli bir analitik gayret gerek- tirmeden ve kısa süre içinde. Bu yüzden TOK olarak kısaltılmış, bir toplam parametresi olan; Toplam Organik Karbon tanımı kullanılmaktadır. TOK, su içerisindeki organik maddenin miktarını ifade etmek için kullanılır ve su analizinde kirletici tanımı olarak önemli bir göstergedir.

TOK içeriği en iyi ‘fark’ yöntemi kullanılarak tayin edilmektedir. 1,200°C’de gerçekleşen yanma ile tüm organik ve inorganik karbon bağları parçalanır ve ortamdaki oksijenin de tüketilmesi ile CO2 gazı ortaya çıkar ve ölçülür. Bir ara değer olarak toplam karbon (TK) miktarı ölçülmüş olur. Son olarak ayrı bir analiz olarak toplam inorganik karbon (TİK) ölçümü gerçekleşir. TİK değerinin TK değerinden çıkarılması ile TOK değeri elde edilmiş olur (TOC=TC-TIC).

Dolayısı ile ölçüm sonucunda elde edilen TOK değil, sadece uçucu olmayan organik karbonlardır (NPOC).

Doğru Analiz: Gerçek TOK 1,200°C’de belirlenir.

Gerçek bir TOK ölçümü için tüm karbon bağları parçalanmalıdır. LAR Proses Analizörleri bunun ancak 1,200°C ‘de gerçekleştirilebileceğini kanıtlamıştır. Testler gös- termiştir ki bu sıcaklığın altında karbonların tümü parçalanamamaktadır. Örneğin karbonatların kar- bon bağları ancak 1,150°C ”nin üzerinde parça- lanabilmektedir. Bunun anlamı şudur; daha düşük sıcaklıklarda ancak daha az hassas ölçümler yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı LAR olarak kendimizi diğer metodlardan ayırt etmek için bunu GERÇEK TOK olarak adlandırıyoruz.

Katalist içermeyen seramik fırın QuickTOCultra’ nın kalbidir. 1200°C’de bütün karbon bağlarını çözer ve numunenin bütün bir analizine imkan tanır. Kullanılan yüksek sıcaklığa rağmen, her türlü konfigürasyonda güvenlik en üst düzeydedir. Bu sayede, QuickTOCultra çok farklı kabin seçenekleri ile kullanıcıya sunulur ve korrozif ve ex-bölgelerde dahi güvenle kullanılır.

Katalizörler: Bizim analizörlerimiz kullanmazlar

Yüksek sıcaklıkları dolayısı ile bizim analizör- lerimiz tam oksidasyon için kataliste ihtiyaç duymaz. Katalistler sadece düşük sıcaklıkta çalışan (680 – 1,100°C) ”yüksek sıcaklık” analizörlerinde karbon bağlarının tam parçalanması için gereklidir.

Sorun olan husus; katalistlerin performansı zaman içinde azalır ve bu ölçüm sonuçlarını etkiler. Ölçüm üzerindeki bu etkisi dolayısı ile ana- lizörlerin sürekli kalibrasyonu ve nihai olarak da katalistlerin değişimi gereklidir. QuickTOCultra ile sizi bütün bu sorunlardan kurtarmak istiyoruz.

Her Tür Atıksu: No Problem

İster aroma üreten bir tesisten çıkan emülisifye atıksuyu ölçüyor olun, ister havalandırma havuzundaki bir endüstriyel atıksuyu, isterseniz de herhangi bir boya, kağıt veya süt ürünleri üreten tesisten çıkan atıksuyu ölçüyor olun. QuickTOCultra, çok yönlüdür ve her çeşit ve her türlü zorlu uygulama ve farklı türde suda ölçüm yapabilecek yapıdadır.

QuickTOCultra: Ultra hızlı ölçümler ve ultra hızlı bakım

GERÇEK TOK ölçümü 3 dakikadan kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sayede kısa süreli limit aşımları güvenilir bir şekilde belirlenebilir. Gerekli bakım da son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Cihazın ölçümde olduğu süre, tüm sürenin %98’idir.

Analizörün tüm alanları kolay erişim ve bakım için akıllıca tasarlanmıştır; filtrasyon yapmayan patentli numune akış hücresinden (Flow Sampler®: Fig. 2), tıkanma yapmayan iç hatlara, ıslak aksamdan tamamen ayrılmış elektronik aksama ve katalist içermeyen yüksek sıcaklıktaki fırına kadar tüm aksam son derece kolay bir şekilde erişilebilir, servis edilebilir yapıdadır.

Sadece TOC ile Yetinmeyin; Analizörünüzü Kendiniz Oluşturun: TOC, COD, TN, TP

LAR, uygulamanıza özel çözümler sunar. Son derece makul ilave maliyetler ile TOC analizörünüze Kimyasal Oksijen İhtiyacı (COD), Toplam Azot (TN) ve Toplam Fosfor (TP) parametrelerini ekleyebilirsiniz.

Numunenizde yüksek oranda tuz mu var? QuickTOCultra için sorun yok

Diğer analizörlerin aksine QuickTOCultra, 100g/l’ye kadar tuz konsantrasyonu içeren sularda rahatlıkla çalışabilmektedir. Tuz oranının bunun üzerinde olduğu durumlar için ise opsiyonel yüksek tuz seçeneği ile 300 g/l’ye kadar tuz içeren su numuneleri sorunsuz ve sürdürülebilir şekilde analiz edilebilmektedir. Bu, yüksek tuz oranlarında dahi numunelerin seyreltilmeden ölçülmesi ve dolayısı ile hassasiyetin aynen korunması anlamına gelmektedir.

Numune Alma: Elinizle Alınmış Gibi

Numune, pantentli FlowSampler® numune alma yapısının içinde devir daim halinde akar. FlowSampler’in orta noktasında bir pompa vasıtası ile numunenin analizöre çekildiği paslanmaz çelik bir borucuk vardır (Fig. 2). Buradaki püf noktası; büyük ve çok küçük parçacıklar, örneğin kum tanecikleri veya ahşap kıymıklar, akışın hızı ile borucuğun etrafından akıp giderler. Ölçüm ile alakalı olabilecek katı partiküller dahil tüm diğer parçalar ise analizör tarafından emilir. Dolayısı ile örneklenen numune, el ile alınan bir numunenin %98’ini teşkil etmektedir.

Bu örnekleme bakım gerektirmemekte ve kesinlikle tıkanmamaktadır. Bu örnekleme şekli hiçbir filtre, elek ya da döner elek ile kıyas dahi edilemeyecek kadar başarılıdır.

Kim hangi seviyede erişime sahip? Hepsi sizin elinizde

3 farklı kullanıcı seviyesine bölünmüş erişim iznini her kullanıcının yeteneğine göre özelleştirebilirsiniz. 10,4” lik dokunmatik ekranı ile QuickTOCultra’nın kullanımı son derece kolaydır. Diğer bir kullanım şekli ise ağa bağlı bir bilgisayar üzerinden uzak kontroldür.

Ölçüm Prensibi

1)Enjeksiyon Sistemi ile Numune Taşınması
   a) Numunenin diğer numunelerden ayrılması
   b) Vana yardımı ile numunenin enjeksiyonu
   c) Enjeksiyon iğnesinin yıkanması
2) Yanma, CO2’ye oksidasyon
3) CO2 ölçümü

ÜRÜN HAKKINDA

Ölçüm Metodu: Termal Oksidasyon
Cevap Süresi: < 3 Dakika
Numune Hazırlama: Bakım gerektirmeyen partikül önleyici, numune homojenizasyonu için opsiyonel homojenizatör
Ölçüm Aralığı
 • 0.1-200 mg/l
 • 5-4,000 mg/l
 • 100-50,000 mg/l
 • Özel ölçüm aralıkları

Diğer Özellikler
 • Ölçülen Parametreler: TC, Gerçek TOC, TIC
 • Piyasadaki en yüksek yakma sıcaklığı: 1,200°C
 • Katalist içermeyen ölçüm tekniği
 • Filtrasyon gerektirmez
 • Yüksek tuz konsantrasyonlarına duyarsız (maks %30 NaCl)
 • Bir önceki okumanın bir sonraki ölçüme etkisi yoktur (No Memory Effect)
 • Çok düşük bakım ve işletme maliyeti
 • Arayüzler: USB, TCP/IP, RS232, 4-20 mA, Röle, Digital Giriş, Dijital Çıkış
 • Yüksek çözünürlüklü, arkadan aydınlatmalı, dokunmatik TFT grafik ekran
 • Otomatik başlama özelliği
 • Açıklama özellikli yazılım
 • PC’ye veri aktarım için USB arayüz

Uygulamalar
 • Atıksu arıtma
 • Proses kontrolü

Seçenekler
 • FlowSampler®
 • Çok kanallı ölçüm
 • COD ve TNb ölçümü ile birleştirebilme

Kabin Seçenekleri
 • IP54 (Standart)
 • NEMA 4X
 • ATEX Zone I
 • ATEX Zone II

Ürün Adı Teknik Döküman Türü Dili Indirme Linki
LAR QuickTOCultra Broşür eng-flag pdf_logo
LAR QuickTOCultra Broşür tr-flag pdf_logo