Ceyhun Atuf Kansu Cd. 1372. Sokak No:12/A-B-2 06520 Balgat, Çankaya, Ankara
+90 312 222 56 06

SYSTEA Micromac COD: Dikromat Yöntemiyle Online KOİ Analizörü

MICROMAC COD ile değişken  karakterdeki atık sularda  dahi ‘Standart Metotlar’a uygun Potasyum Dikromat yöntemiyle online KOİ ölçmenin konforunu yaşayın. Micromac COD aşağıdaki standartlara göre ölçüm yapar: SM 5220 D, US EPA 410.4, DIN 38409 H41-H44, ISO 15705:2002. Laboratuvar ile aynı metodu kullanan Micromac COD ile yüksek doğrulukta KOİ ölçümü artık elinizin altında…

Dikromat Yöntemi ile Online COD (KOİ) Ölçümü:  Micromac COD

KOİ, su ve atıksu örneklerinde kirliliğin derecesinin belirlenmesinde kullanılan en önemli test parametresidir. Haberleşme sistemlerindeki gelişme ve düşen maliyetler, online analizörlerin yaygınlaşması, kirliliğin, diğer ifadesiyle KOİ’nin online olarak ölçülmesine dair talepleri de önemli ölçüde attırmıştır.

Organik içeriği online olarak ölçebilen birçok teknik olmasına rağmen, bu teknikler laboratuvar kalitesinde KOİ sonucu üretebilmekten çoğu zaman uzak kalmaktadır. En nitelikli TOC (Toplam Organik Karbon) analizörleri dahi değişken atıksu karakterlerinde TOC <> COD arasında kalıcı bir çarpan olmadığı için (COD = k x TOC) sürdürülebilir bir COD sonucu üretmekten uzak kalmaktadırlar.

Laboratuvar ve saha ölçümlerinde sürdürülebilir tam uyum için tek çözüm, sahada da laboratuvarda kullanılan tekniği kullanmaktır. Günümüzde Türkiye dahil çoğu dünya ülkesinde Standart Metod olarak kullanılan metod SM 5220 Dikromat yöntemidir. Sahada da laboratuvarda kullanılan Standart Metodlara uygun ölçüm yapan Systea’nın Micromac COD Online KOİ analizörü bu ihtiyacı karşılamak adına çok önemli bir çözüm olarak Envita tarafından sunulmaktadır.

Dikromat COD ne demektir? Ve nasıl ölçülür?

Dikromat yöntemi, uluslararası bir standarttır. Buna göre, kaba filtrasyondan sonra Potasyum Dikromat, Civa (II) ve Sülfürik Asit, uygun bir katalizör ile eklenir; Civa (II) Sülfat konsantrasyonu, olası klorür (Cl) miktarını maskeleyebilecek şekilde ayarlanır. Daha sonra numune 170°C’de 20 dakika, ya da 150°C’de 2 saat boyunca okside edilir (sıcaklık ve süre, sudaki organik içeriğin tam olarak okside olabilmesi için değiştirilip ayarlanabilir). Isıl işlem süresi bittikten sonra numune soğutulur ve KOİ konsantrasyonunu ile orantılı olan;  592 nm’de absorbans ölçümü yapılır.

Standart Metodlara Tam Uyum

MICROMAC COD ile değişken  karakterdeki atık sularda  dahi ‘Standart Metotlar’a uygun Potasyum Dikromat yöntemiyle online KOİ ölçmenin konforunu yaşayın.

Uyumlu Olduğu Metotlar:

  • SM 5220 D: US Standard Methods SM 5220 D Closed Reflux, Colorimetric Method
  • US EPA 410.4: The Determination of Chemical Oxygen Demand By Semi-Automated Colorimetry
  • DIN 38409 H41-H44: Determination of the Chemical Oxygen Demand (COD) in the Range over 15 mg/l (H41)
  • ISO 15705:2002: Determination of the Chemical Oxygen Demand Index (ST-COD)

Her Tür Atıksu: No Problem

İster aroma üreten bir tesisten çıkan emülisifye atıksuyu ölçüyor olun, ister havalandırma havuzundaki bir endüstriyel atıksuyu, isterseniz de herhangi bir boya, kağıt veya süt ürünleri üreten tesisten çıkan atıksuyu ölçüyor olun. Micromac COD, çok yönlüdür ve her çeşit ve her türlü zorlu uygulama ve farklı türde suda ölçüm yapabilecek yapıdadır. Micromac COD’nin kullanımı son derece kolaydır.

ÜRÜN HAKKINDA

MICROMAC COD, mikroişlemci kontrollü On-Line KOİ Analizörü, çok farklı karakterdeki su ve atık su matrislerinde KOİ’nin Standart Metotlara uygun şekilde Potasyum Dikromat yöntemiyle online olarak ölçülmesi ve izlenmesi için tasarlanmıştır.
Sağlam ve Güvenilir 
Analizör, endüstriyel ve çevresel on-line izleme sistemlerine uygun en yüksek kalitede; sağlam elektronik, mekanik ve hidrolik ekipmanlar ile donatılmıştır. Elektronik ve hidrolik kısımlar tamamen birbirinden izole bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca sağlam LFA hidrolik sistemi, kullanıcı dostudur, bakımı basit ve kolaydır. Bu özellikler uzun vadede güvenilir işletme olanakları sağlar.
Otomatik Kalibrasyon
Kalibrasyon zamanı geldiğinde analizör kalibrasyon döngüsünü başlatır. Kalibrasyon çözeltisi cihazda muhafaza edilir. Yeni çözelti eğer seçilen limitleri aşarsa cihaz alarm verir.
Kolay Kurulum
Analizör fabrikada bir çok teste tabi tutulur ve bu testleri başarı ile geçtikten sonra müşteriye kuruluma hazır olarak gönderilir. Kurulum için gerekli olan bütün yedek parça setleri cihaz ile birlikte gelir. Ölçüme başlayabilmek için yeterince reaktif, numune hattı, deşarj hattı ve güç kaynağı da setlere dahildir.
Ölçüm Periyodu
Kullanıcı tarafından seçebilir; iki ölçüm arasında analizör, kimyasal kullanmadan bekleme modunda kalır.
Özellikler ve Faydalar
  • Tamamen Otomatik Çalışma
  • Uzun Süre Müdahalesiz Çalışabilme, Düşük Bakım ve İşletme Maliyetleri
  • Düşük Kimyasal Tüketimi, Kısa Hazırlama ve Düşük Bertaraf Maliyetleri
  • Kolay Kullanım, Tak/Çalıştır Analizör; Özel Eğitimler Gerektirmez.
  • Elektronik ve Hidrolik Aksam Tamamen Ayrılmıştır.
  • Bilgisayar ve PLC/SCADA Haberleşmesi İçin Seri Arayüz

*LFA: Loop Flow Analysis patent pending

Numune, uygun bir kaba süzme işleminden sonra, Civa Sülfat, Sülfürik Asit ve Potasyum Dikromat enjekte edilmiş oksidasyon hücresine gelir. Numune karıştırıldıktan sonra 170° C’de 5-20 dakika boyunca okside edilir. Oksidasyon süresi tamamlandıktan sonra numune soğutulur ve hücre içerisindeki detektör tarafından numunenin absorbans ölçümü yapılır. Ölçülen absorbans ile kalibrasyon faktörü çarpılarak numunenin KOİ konsantrasyonu hesaplanır.

Ölçüm Prensibi: Kolorimetrik, Potasyum Dikromat ve Sülfürik Asit ile Oksidasyon
Kolorimetre: Çift Işınlı, Silikon Detektör
Ölçüm Türü: Periyodik
Ölçüm Aralığı: Programlanabilir
Ölçüm Süresi:  25-35 Dakika (Ölçüm Aralığı ve Oksidasyon Süresine Göre Değişir)
Ölçüm Aralığı: 0-50/100/200/300/500/1000/2000 mg/l KOİ (Talebe Göre Farklı Aralıklar)
En Düşük Ölçüm Değeri: Tipik olarak skalanın %5’i, EPA s.136 bölüm B’ye göre hesaplanmıştır
Tekrarlanabilirlik: <5%
Sinyal Çıkış: 4-20 mA ve RS232 (Hyperterminal, MODBUS RTU), USB
Veri Kaydı: 2000 Nokta Veri Kaydı, USB ile Kolay Veri Aktarımı
Giriş Sinyalleri: n. 1 Analiz, n. 1 Kalibrasyon;  Dijital Kontaklar
Alarmlar: n. 1 Üst Sınır Değer, n. 1 Genel,  n. 1 Kalibrasyon;  Kuru Kontak
Numune ve Atık Besleme: Basınçsız
Numune Sıcaklığı: 5°C – 50 °C
Kimyasal Yenileme Periyodu: 4-5 Hafta
Koruma Sınıfı: IP55
Donanım: PC104  Endüstriyel Bilgisayar,  Dahili Klavye ve Grafik Ekran, RS232
Besleme: 220 VAC 50 Hz. 4W Bekleme; 90W Analiz Modu
Ağırlık: 33 Kg Kimyasallar Hariç
Boyutlar: 800 x 620 x 300 mm (Y x G x D)

Ürün Adı Teknik Döküman Türü Dili Indirme Linki
Systea Micromac COD Broşür tr-flag pdf_logo
Systea Micromac COD Broşür eng-flag pdf_logo