Ceyhun Atuf Kansu Cd. 1372. Sokak No:12/A-B-2 06520 Balgat, Çankaya, Ankara
+90 312 222 56 06

Tethys UV500 Multiparametre Su ve Atıksu Analizörü

 “16 Parametre; Tümü Bir Arada”

UV500 Multiparametre Su ve Atıksu Analizörü Tethys Instruments’ın en yeni nesil multiparametre su ve atıksu analizörüdür.  UV500 sudaki Askıda Katı Madde (AKM), Organik Madde (COD,TOC ve BOD), Renk, Nitrat, Hidrokarbon (Yağ), Amonyum ve H2S gibi bir çok ana kirleticiyi 180 ila 800 nm aralığında taramalı UV-VIS Spektroskopi kullanarak, bulanıklığı Lazer Nefelometri ile, Fosfat’ı fotometrik yöntemlerle, pH, ORP, İletkenlik, Çözünmüş Oksijen parametrelerini de elektrokimyasal sensörlerle tek bir cihaz ile ölçebilmeyi sağlar. UV 500 aynı anda 16 adet parametreyi ölçebilme özelliğine sahiptir. UV500’ü SAİS istasyonlarında da uygunluğunu tetkik ettikten sonra güvenle kullanabilirsiniz.

ÜRÜN HAKKINDA

UV500 Multiparametre Su ve Atıksu Analizörü Tethys Instruments’ın en yeni nesil multiparametre su ve atıksu analizörüdür.  UV500 sudaki Organik Madde, Renk, Nitrat, Hidrokarbon (Yağ), Amonyum ve H2S gibi bir çok ana kirleticiyi UV-VIS Spektroskopi kullanarak tek bir cihaz ile ölçebilmeyi sağlar. Bu yöntem güvenilirliği, kararlılığı ve düşük işletme maliyeti ile bilinmektedir. UV500 aynı zamanda numuneleri 180 ila 800 nm aralığında tarayarak kompleks bir matris içindeki kirleticileri de ölçebilmeyi sağlar. UV500 aynı zamanda bulanıklığı Lazer Nefelometri ile, Fosfat’ı fotometrik yöntemlerle, pH, ORP, İletkenlik,  Çözünmüş Oksijen parametrelerini de elektrokimyasal sensörlerle ölçerek kapsamını ideal seviyeye çıkarmaktadır.

Tüm bu ölçümler aynı cihaz kasası içinde aynı anda yapılabilmektedir. UV 500 aynı anda 16 adet parametreyi ölçebilme özelliğine sahiptir. Bu parametreleri cihazı ilk konfigüre ederken alabileceğiniz gibi daha sonra herhangi bir anda da sisteme ilave edebilirsiniz.  UV500 bütün bu ölçümlerini suya indirilen sensörlerle değil, bir numune alma cihazı prensibiyle numune filtrasyonuna ihtiyaç duymadan analizör içine çektiği örneklemeler ile yapabilmektedir.  UV500 sadece tek bir örnekleme hattı ile yetinmeyip 6 adede kadar farklı numune hatlarından numune alıp analizini yapabilmektedir. Dolayısı ile UV500 bir arıtma tesisinin neredeyse bütün ihtiyaçlarını tek bir cihaz ile görmeye talip yeni nesil bir analizördür.

UV Spektroskopi, ölçüm için kimyasal kullanımına ihtiyaç duymayan aynı zamanda ölçülen ölçümü yapan dedektörün de numune ile de temasa ihtiyaç duymadığı bir ölçüm yöntemidir.

Önemli avantaları:

  • Düşük Bakım Maliyeti
  • Sıfır Sapma ve Çok Uzun Dedektör Ömrü
  • Uzun Vadede Güvenilir Ölçümler
  • Sıfır Kimyasal Tüketimi
YAZILIM

Tethys Instruments ürettiği cihazlar için bütün elektronik devreleri ve gerekli yazılımı kendisi geliştirir. Geliştirilen yazılımlar 3. parti işletim sistemleri üzerinde çalışmadığı için çok daha hızlıdır.  Cihazın açılması sadece birkaç saniyedir.  Yazılım güncelleştirmeye son derece açık ve cihaz üzerinde yerleşik USB portundan kolayca kullanıcı tarafından güncellenebilmektedir.  Yine bu USB girişi sayesinde ölçümler ve cihaza yapılan her türlü konfigürasyon USB disklere kaydedilebilmekte, kaydedilmiş konfigürasyon USB diskten tekrar cihaza kolaylıkla yüklenebilmektedir. Dolayısı ile cihaz konfigürasyonunu bozma endişelerinde uzakta cihazınızı güvenle kullanabilirsiniz.

DİL ve EKRAN

Cihaz birçok farklı dili de destekler yapıdadır:

Türkçe Almanca
İngilizce Hollandaca
İspanyolca Çince
İtalyanca Fransızca

Cihaz 10,4” lik devasa dokunmatik, renkli ve Türkçe ekranı ile bütün parametreleri en kolay şekilde izleyebileceğiniz çok farklı arayüz seçeneklerine sahiptir.  Ekran üzerindeki film tabakası cihazı çizilme, solvent, asit-baz teması endişelerinden uzakta kullanmanızı sağlar.

Kasa

Yeni mekanik tasarımı ile UV500, 16 parametreyi küçültülmüş kasası içinde daha uygun bir maliyetle ölçebilmektedir.  Cihazın kasası paslanmaz çelikten mamul olup IP65 koruma sınıfına sahiptir ve arıtma tesisinin ağır şartlarında dış ortama monte edilebilmektedir. Cihaz her şeyi ile tam otomatik olarak çalışmakta ve haftalarca herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan çalışabilmektedir.

USB Arayüz

Cihaz, konfigürasyon ayarlarını, ölçüm verilerini ve yazılın güncellemelerini saklamak üzere USB disk kullanımı için USB girişine sahiptir.

Ethernet & WiFi

Cihaz  yerel ağ ve internet üzerinden uzak erişime müsaade eder. Bunun için kablolu ağ bağlantısı kullanabileceğiniz gibi, kablosuz bağlantı seçeneğini de kullanabilirsiniz.  Cihaz ekranı ile senkronize çalışan ücretsiz yazılımı (NetScan) kurduğunuz herhangi bir PC ile cihazı uzaktan kontrol edip, operatörlere uzaktan çözüm sunmak ve eğitim vermek mümkündür.

 RS232 & MODBUS

Cihaz güncel saha otomasyonları ile entegre çalışmak üzere MODBUS arayüze sahiptir. Bu yöntem, ölçülen verileri SCADA yapılarına aktarmanın ötesinde ileri teşhis ve kontrol imkânları sunar.

GSM ve Karasal MODEM

Cihaz uzak erişim için GSM ve Karasal MODEM seçeneklerine sahiptir. Bu şekilde cihaz NetScan yazılımı ile kontrol edilebilir, sorunlar teşhis edilebilir ve veriler yerel bilgisayara indirilebilir.

Alarm

Cihaz eklenen röle modülleri ile istenilen limit değer aşımlarında istenilen kontrolleri yapabilmektedir. Röleler modüler yapıda olup, herhangi bir anda ana kart üzerine eklenip, çıkarılabilir.

4-20 mA Çıkışlar

Cihaz geleneksel SCADA sistemleri ile de çalışabilmek üzere analog çıkışlara sahiptir. Analog çıkışlar modüler yapıda olup, herhangi bir anda ana kart üzerine eklenip, çıkarılabilir.

Örnekleme

Cihaza numune akışı sürekli olarak yapılabildiği gibi entegre Watson-Marlow peristaltik pompalar ile de yapılabilmektedir.  Bu şekilde nehir yataklarından, arıtma tesisi havuzlarından ya da borulardan örnekleme yapılabilmektedir. Yüksek askıda katı madde içeren sularda dahi numune homojenizasyonuna, filtrasyonuna gerek yoktur. Patentli akış hücresi ve çok geniş hortum çapı tıkanmaların önüne geçmektedir. Yüksek katı oranlarının olduğu durumlarda AKM girişimi riski bulunan parametrelerin ölçümlerde cihaza çökelme için gerekli ön tanımlı süreler girmek mümkündür.

Antifriz Mekanizması ve Isıtmalı Kabin

Kış aylarında numune hortumunun donması gibi durumlara karşılık ısıtmalı hatlar kullanılabilmektedir. Ayrıca UV500’ün kasasına entegre ısıtıcı ise cihazın içindeki hidrolik aksamın donma noktası üzerinde çalışmasını sağlar.

Çok Kanallı Ölçüm

Cihazın ölçüm yaptığı örnekleme hat sayısı “Multiplexer” denen numune sıralayıcıları ile 6 adede kadar çıkabilmektedir. Bu şekilde girişten, havalandırma havuzundan, son çöktürme havuzu dağıtım yapısından ve arıtma çıkışından numuneleri aynı cihaz ile analiz etmek mümkündür. Bu uygulamada cihaza eklenen 6 adet röle modülü, harici vanaları kontrol edebildiği gibi harici pompaları da kontrol ederek numune akışını sağlamaktadır.

Otomatik Temizleme

Cihaz tıkanmaların önüne geçmek için 2 farklı otomatik temizleme sistemine sahiptir. Bunlardan birincisi “ultrasonik” ölçüm hücresi temizleme sistemi, diğeri ise hortumları ve akış hücresini %5’lik sülfürik asit ile temizleyen temizleme sistemi.

ATEX

UV500 ATEX ortamlarda kullanılmak için ATEX kabinlere yerleştirmeye uygun yapıdadır.

Maliyet

UV500’ün işletmesi son derece kolay ve düşük maliyetlidir. UV500 çoğu parametre için hiç kimyasal kullanmazken, bazı parametrelerde ise minimum maliyetli kimyasalları minimum düzeyde kullanmaktadır.  Periyodik olarak değiştirilmesi gereken parçalar; peristaltik pompa başlığı ve hortumundan ibarettir.  Ölçümlerde kullanılan UV Xenon lambanın 109 flaşlık ömrü vardır. Bu ise dakida bir ölçüm ile 10 yıla varan bir kullanım ömrü demektir.

Hız

Çoğu parametre için ölçüm süresi 10 saniye civarındadır. Amonyum ve H2S (Gaz Fazında Ölçüm), Fosfat (Fotometrik Ölçüm) parametreleri için ise ölçüm süresi 3 dakika civarındadır.

Tıkanma Yok

Optik hücrelerde ve hortumda tıkanmaların önüne geçmek için analizörde entegre iki adet otomatik temizleme sistemi mevcuttur. Bunlardan birincisi “ultrasonik” ölçüm hücresi temizleme sistemidir.  İkincisi ise hortumları ve akış hücresini %5’lik sülfürik asit ile temizleyen temizleme sistemi. Cihazınıza bu temizleme sistemlerinden herhangi birini seçebileceğiniz gibi, aynı anda ikisini de seçebilirsiniz.

Ekran

10,4” Renkli Dokunmatik Ekran (640×480 piksel)

Veri Kaydı

4000 Adet (Her Parametre İçin)

Giriş/Çıkış Arayüzleri Toplam 12 Adet Giriş ve/veya Çıkış Modül Soket (Dahil değil, ayrıca seçilmeli)
  WiFi ve Ethernet için 2 Adet Soket
  Sıcaklık İçin 3 Soket
  RS232
  RS485
  Modbus veya NetScan
  RS232 Seri
  USB
Akış 0-5 L/min
Numune Basıncı 0-5 Bar
Numune Sıcaklığı 0-80˚C
Ortam Sıcaklığı 0-60˚C
Ölçüm Süresi UV Ölçümler: 10s <
  H2S, Amonyum, Fosfat: 3 dakika
Ölçüm Aralığı Sürekli ya da 1 – 720 Dakika Arası Ayarlanabilir
Kimyasal Tüketimi Temizleme: 220ml H2SO4 (Günde 1 Temizleme ile Ayda 6,6 L Tüketim)
  H2S ve Amonyum: 5,5 ml NaOH/Ölçüm
Bakım Aralığı 6 Ay (Kimyasal Değişimleri Hariç)
Haberleşme USB, RS232, RS485, WiFi (IEE802.11B), Ethernet 10 Base T (IEEE802.3)
Sertifikalar CEM EN50081-2, EN50082-2, EN55011, CE, ISO 15839
Temizleme Otomatik Asitle Temizleme
  Ultrasonik Temizleme
Besleme 90-264 VAC 47-63 Hz ya da 24 VDC 3A
Boyutlar 525x345x260 mm (GxYxD)
Montaj Tipi Duvara Montaj ya da Masaüstü
Ağırlık 25 kg
Kabin Malzemesi Inox 316L
Koruma Sınıfı IP65

UV Emilim Modülü ile Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
DOC-H Çözünmüş Organik Karbon – Yüksek Aralık

254 nm UV Emilim – Yüksek Aralık

0-2000 Abs/m
DOC-M Çözünmüş Organik Karbon – Orta Aralık

254 nm UV Emilim – Orta Aralık

0-600 Abs/m
DOC-L Çözünmüş Organik Karbon – Düşük Aralık

254 nm UV Emilim – Düşük Aralık

0-200 Abs/m
NO3 Nitrat 0-100 mg/l

VIS Emilim Modülü ile Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
CO-H Renk – Yüksek Aralık 0-1000 Pt-Co
CO-L Renk – Düşük Aralık 0-100 Pt-Co

Fotometri Modülü ile Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
PO4-H Fosfat – Yüksek Aralık

 

0-20 mg/l P

0-60 mg/l PO4

PO4-L Fosfat – Düşük Aralık

 

0-2 mg/l P

0-6 mg/l PO4

UV Flüoresan Modülü ile Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
PAH Poly Aromatik Hidrokarbonlar

0-10 ppm Phenol

0-100 ppm Yağ (%10 Aromatik Oran)

CHLOA Chlorophyll A 0-300 ppb

Nefelometri Lazer Modülü ile Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
IRTURB-H Bulanıklık – Yüksek Aralık 0-1000 NTU
IRTURB-L Bulanıklık – Düşük Aralık 0-100 NTU

Gaz Fazında UV Emilim Modülü ile Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
NH4 Amonyum 0-10 mg/l NH4-N
H2S Hidrojen Sülfür 0-10 mg/l H2S

UV-VIS Emilim Modülü ile Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
SPECTRA

UV-VIS Spektrograf Modülü – 2 Parametre Dahil

–          Nitrat, DOC, Renk ve PO4 Ölçümü için Uygun

–          Dalgaboyu ayarı gerektiren zorlu uygulamalar için önerilir

180-800 nm

Elektrokimyasal Sensörlerle Yapılan Ölçümler
Parametre Katalog No Tanımı Ölçüm Aralığı
MCL2+ELCL2 Klor 0-2 mg/l
MPH+ELL2 pH (Entegre PT100 Sıcaklık Sensörü) 0-14 pH
MORP+ELORP ORP -2000 mV – +2000 mV
MCOND+ELCOND İletkenlik, k=1.0 cm-1  (Entegre PT100 Sıcaklık Sensörü) 0-10000 µS/cm
MDO+ELDO-F Çözünmüş Oksijen (Optik) (Entegre PT100 Sıcaklık Sensörü) 0,01-20 mg/l

Parametre Tanım
MUX

Her İlave Kanal İçin Multiplexing Sistemi (Çok Kanallı Ölçüm)

–          1 İlave Kanal

–          Multiplexing Sistemi İçin Özel Yazılım

–          Multiplexing Sistemi İçin 1 Röle Modülü (2A/220 V)

ULTRA Ultrasonik Temizleme Sistemi
P-EXT-0,6

Harici Peristaltik Pompa (Basınçsız Hatlar İçin)

–          0,6 L/Dakika Debi

–          Hortum Ömrünü Uzatmak İçin Aralıklı Kullanım İmkanı

–          5m< Yatay ve 2m< Dikey Mesafeler İçin Önerilir

P-EXT-0,9

Harici Peristaltik Pompa (Basınçsız Hatlar İçin)

–          0,94 L/Dakika Debi

–          Hortum Ömrünü Uzatmak İçin Aralıklı Kullanım İmkanı

–          5m> Yatay ve 2m> Dikey Mesafeler İçin Önerilir

EL-HLD

Elektrot Akış Hücresi

–          PG 13.5 Elektrot Tarafı ve 6,4×9,6

–          Pleksiglas Malzeme

MI4-20

4-20 mA Giriş Modülü

–          1 x İzole Edilmiş 4-20 mA Giriş

–          İmdedans: 100 Ohm

MIL

Dijital Giriş Modülü

–          Giriş 1: Ölçüm İçin Harici Pulse Komutu

–          Giriş 2: Ölçüme Müdahale

–          İzole Edilmiş 0-24 VDC Girişler

–          İmpedans: >10 KOhm

MO4-20

4-20 mA Çıkış Modülü

–          1 x İzole Edilmiş 4-20 mA Çıkış

–          Aktif Çıkış, Maks Yük 500 Ohm

MRELAY

Röle Modülü

–          Kontakt Sınıfı: 2A/220V

MNET

Ethernet Arayüzü

–          Ethernet 10 Base-T (IEEE 802.3)

MTI133

Karasal Modem

–          Endüstriyel Modem 33,6 Kbps V34+

–          DIN Raya Montaj

–          Analizörden 24 VDC Besleme

MWIFI

WiFi Arayüzü

–          WiFi Ağlara Bağlantı

–          300m Açık Alan Menzili

–          Güvenli Veri Aktarımı (WEP Anahtarlama)

–          Sanal Kablo, Infrastructure ve COM Port Yönlendirme Özellikleri

MGSM

GSM Modem

–          Çift Bant (EGSM 900/1800 MHz

–          Entegre SIM Kart Okuyucu

–          R & TTE Onaylı

Ürün Adı Teknik Döküman Türü Dili Indirme Linki
Tethys UV500 Broşür eng-flag pdf_logo
Tethys UV500 Broşür tr-flag pdf_logo