Ceyhun Atuf Kansu Cd. 1372. Sokak No:12/A-B-2 06520 Balgat, Çankaya, Ankara
+90 312 222 56 06

SYSTEA Micromac Arsenic: Online Arsenik Analizörü

Metal ile ametal arasında bir özelliğe sahip olan arsenik yerkabuğunda en çok bulunan elementlerden biridir. Doğada hem doğal hem antropojenik kaynaklı olarak bulunabilen arsenik toksik ve kanserojen bir maddedir. Suda en çok bulunan inorganik arsenik türleri arsenit (As(III)) ve arsenattır (As(V)). Arseniğin türünü ve dağılımını suyun pH’ı, redoks potansiyeli ve sülfür, demir ve kalsiyum gibi kompleks iyonların varlığı belirler. Dünyada birçok bölgede doğal olarak oluşan yeraltı suyu arsenik kirliliği nedeniyle çok sayıda kişi arsenik zehirlenmesi riski ile karşı karşıya kalmıştır.

Arsenik yer kabuğunda en çok bulunan elementlerden biridir. Periyodik tablonun VA grubunda yer alan arsenik metal olmayan ya da metaloid olarak sınıflandırılmaktadır . Tarımda, eczacılıkta ve başka endüstri dallarında hammadde olarak kullanılıyor olmasına rağmen insanı da içeren çeşitli organizmalar üzerinde toksik etkisi vardır. Özellikle yeraltı suyunun toprak ve kaya içerisinden geçerken arsenik gibi bazı bileşikleri ve mineralleri çözmesinin bir sonucu olarak sularda arsenik bulunabilmektedir.

Türkiye’de de özellikle batı bölgelerde, içme sularında arsenik için belirlenen maksimum kirletici seviyesi olan 10 µg/L’den daha yüksek miktarda arsenik konsantrasyonlarına rastlanmıştır. Kuyu sularında doğal olarak oluşan arsenik kirliliği suyun bulunduğu derinlikteki kaya türü, mineral ve cevher yapıdan kaynaklanmaktadır. (1)

MICROMAC Arsenic ile ppb seviyesinde online arsenik ölçümünü güvenle yapabilir ve su ağınızı güvenle işletebilirsiniz. Gaz fazında konsantre edilen tekrarlı numuneler ile 1 ppb seviyesine kadar online arsenik ölçümü artık mümkün…

Sahada da laboratuvarda kullanılan Standart Metodlara uygun ölçüm yapan Systea’nın Micromac Arsenic Online Arsenik analizörü bu ihtiyacı karşılamak adına çok önemli bir çözüm olarak Envita tarafından sunulmaktadır.

Arsenik nasıl ölçülür?

Numune içinde bulunan Arsenik III ve V, Arsin gazına çevrilir ve güçlü bir oksitleyicinin olduğu haznede As V’e dönüşür. Arsenic V, Molibdat ve Askorbik Asit ile reaksiyona girer ve 880 nm’de ölçülecek mavi bir bileşik oluşturur. Toplam Arsenik ölçümünde bir ön aşama olarak yüksek sıcaklıkta asitle muamele edilir.

ÜRÜN HAKKINDA

MICROMAC Arsenic, mikroişlemci kontrollü On-Line Arsenik Analizörü, güvenli su temini amacıyla Arsenik’in online olarak ölçülmesi ve izlenmesi için tasarlanmıştır.
Sağlam ve Güvenilir 
Analizör, endüstriyel ve çevresel on-line izleme sistemlerine uygun en yüksek kalitede; sağlam elektronik, mekanik ve hidrolik ekipmanlar ile donatılmıştır. Elektronik ve hidrolik kısımlar tamamen birbirinden izole bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca sağlam LFA hidrolik sistemi, kullanıcı dostudur, bakımı basit ve kolaydır. Bu özellikler uzun vadede güvenilir işletme olanakları sağlar.
Otomatik Kalibrasyon
Kalibrasyon zamanı geldiğinde analizör kalibrasyon döngüsünü başlatır. Kalibrasyon çözeltisi cihazda muhafaza edilir. Yeni çözelti eğer seçilen limitleri aşarsa cihaz alarm verir.
Kolay Kurulum
Analizör fabrikada bir çok teste tabi tutulur ve bu testleri başarı ile geçtikten sonra müşteriye kuruluma hazır olarak gönderilir. Kurulum için gerekli olan bütün yedek parça setleri cihaz ile birlikte gelir. Ölçüme başlayabilmek için yeterince reaktif, numune hattı, deşarj hattı ve güç kaynağı da setlere dahildir.
Ölçüm Periyodu
Kullanıcı tarafından seçebilir; iki ölçüm arasında analizör, kimyasal kullanmadan bekleme modunda kalır.
Özellikler ve Faydalar
  • Tamamen Otomatik Çalışma
  • Uzun Süre Müdahalesiz Çalışabilme, Düşük Bakım ve İşletme Maliyetleri
  • Düşük Kimyasal Tüketimi, Kısa Hazırlama ve Düşük Bertaraf Maliyetleri
  • Kolay Kullanım, Tak/Çalıştır Analizör; Özel Eğitimler Gerektirmez.
  • Elektronik ve Hidrolik Aksam Tamamen Ayrılmıştır.
  • Bilgisayar ve PLC/SCADA Haberleşmesi İçin Seri Arayüz

*LFA: Loop Flow Analysis patent pending

Numune içinde bulunan Arsenik III ve V, Arsin gazına çevrilir ve güçlü bir oksitleyicinin olduğu haznede As V’e dönüşür. Arsenic V, Molibdat ve Askorbik Asit ile reaksiyona girer ve 880 nm’de ölçülecek mavi bir bileşik oluşturur. Toplam Arsenik ölçümünde bir ön aşama olarak yüksek sıcaklıkta asitle muamele edilir.

Ölçüm Prensibi: Arsin Üretimi, Arsenic V’e Yükseltgeme ve Ardından Amonyum Molibdat ve Askorbik Asit ile Kolorimetrik Ölçüm
Kolorimetre: Çift Işınlı, Silikon Detektör
Ölçüm Türü: Periyodik
Ölçüm Aralığı: Programlanabilir
Ölçüm Süresi:  < 60 Dakika
Ölçüm Aralığı: 0-20/30/300 ppb (Talebe Göre Farklı Aralıklar)
En Düşük Ölçüm Değeri: 0-20 ppb Aralığında %2’den Daha İyi
Tekrarlanabilirlik: 0-20 ppb Aralığında 1 ppb’den Daha İyi
Sinyal Çıkış: 4-20 mA ve RS232 (Hyperterminal, MODBUS RTU), USB
Veri Kaydı: 2000 Nokta Veri Kaydı, USB ile Kolay Veri Aktarımı
Giriş Sinyalleri: n. 1 Analiz, n. 1 Kalibrasyon;  Dijital Kontaklar
Alarmlar: n. 1 Üst Sınır Değer, n. 1 Genel,  n. 1 Kalibrasyon;  Kuru Kontak
Numune ve Atık Besleme: Basınçsız
Numune Sıcaklığı: 5°C – 50 °C
Kimyasal Yenileme Periyodu: 4-5 Hafta
Koruma Sınıfı: IP55
Donanım: PC104  Endüstriyel Bilgisayar,  Dahili Klavye ve Grafik Ekran, RS232
Besleme: 220 VAC 50 Hz. 4W Bekleme; 90W Analiz Modu
Ağırlık: 33 Kg Kimyasallar Hariç
Boyutlar: 800 x 620 x 300 mm (Y x G x D)

Ürün Adı Teknik Döküman Türü Dili Indirme Linki
Systea Micromac Arsenic Broşür eng-flag pdf_logo

(1) İÇME SULARINDA ARSENİK KİRLİLİĞİ : ÜLKEMİZ AÇISINDAN BİR DEĞERLENDİRME, Meltem BİLİCİ BAŞKAN ve Ayşegül PALA, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, 35160, İzmir,  08.09.2008  (25 Ekim 2015)