Ceyhun Atuf Kansu Cd. 1372. Sokak No:12/A-B-2 06520 Balgat, Çankaya, Ankara
+90 312 222 56 06

Q45D ODO Tek Kanallı Optik Çözünmüş Oksijen Ölçüm Sistemi

Havalandırma havuzlarında proses kontrolü için Çözünmüş Oksijen takibi çok önemlidir. Karbon giderimi, nitrifikasyon/denitrifikasyon gibi biyolojik proseslerin optimizasyonu uygun çözünmüş oksijen seviyelerinin sağlanmasına bağlıdır. Buna ek olarak, havalandırıcıların uygun seviyede çalışmasının kontrolü aşırı havalandırmayı önler ve tesis için büyük oranda enerji tasarrufu sağlar.

ATI’nin Q45D serisi uzun yıllardır tüm dünyada tesislerde güvenilir  Çözünmüş Oksijen Kontrolü sağlamaktadır. Galvanik Membranlı Sensör kullanan standart sistem, zorlu uygulamalarda başarı ile kendisini ispat etmiştir.

Ve şimdi de  Q45D, bakımı daha düşük seviyelere indiren bir Optik Çözünmüş Oksijen Sensörü eklenerek yenilendi. Floresan teknolojisine dayanan bu sensör, neredeyse hiç bakım gerektirmeden sürekli çözünmüş oksijen kontrolünü sağlar ve otomatik sensör temizleme özelliği ile ölçüm güvenliğini en üst düzeye çıkarır.

Sensör temizliğine ayırdığınız zamanı en aza indirmek istiyorsanız, hava temizlemeli çözünmüş oksijen kontrol ünitesi tam size göre. Entegre kompresörü ile bu sistem prosesiniz için komple entegre çözüm sunmaktadır. Sensör arkasındaki hava hattını kontrol ünitesine bağlamanız yeterli.

Minimum Bakım & Güvenilir Performans

Son yıllarda geliştirilen optik çözünmüş oksijen sensörleri, oksijenin floresan kaplı bir yüzey ile oluşturulan optik sinyali soğurma oranını ölçen bir teknik kullanmaktadır. Flüoresan kaplı yüzey, dahili LED den çıkan bir ışık demeti ile uyarılır. Bu da flüoresan tabakanın farklı dalga boyuna sahip bir ışık yaymasına sebep olur. Bu yayılan ışığın soğurulma oranı elementin içindeki oksijen ile orantılıdır. Oksijen seviyesi ne kadar yüksek ise soğurulma oranı da o kadar hızlı olmaktadır.

Optik oksijen sensörlerinin dahili elektrolitleri, membranları yoktur, dolayısıyla bu tip sensörlerde  bakım optik elementin (eğer gerekiyorsa) değiştirilmesi ile sınırlıdır. ATI optik elementleri normal kullanımda minimum 2 yıl süreli olarak tasarlanmıştır, ancak genelde mekanik bir hasar olmadığı sürece 3-5 yıllık bir ömür sağlarlar.

Ayrıca optik sensörler, cihaz içinden akışa ihtiyaç duymadıkları için akışın olmadığı sistemlerde de son derece hassas ve doğru ölçümler sunarlar. ATI Optik Oksijen Sensörü bazı optik sensörlerin aksine gün ışığından olumsuz etkilenmemektedir.

Kolay Kurulum

Q45D-ODO Otomatik Hava Temizlemeli Çözünmüş Oksijen Sistemi, tüm ölçüm ve hava temizleyici bileşenleri bir arada bulunduran bir yapıya sahiptir.

Kurulum için gereken yalnızca elektrik beslemesinin yapılması ve çözünmüş oksijen sensör kablosu ile sensör hava hortumunun bağlanmasıdır. Sensör, bakımın kolay olmasını sağlamak amacıyla 1” lik bir boru ile tak&çıkar bir montaj parçasına takılır.

Hava temizleme sisteminin bakım gerektirdiği durumları bildirmek üzere bir alarm rölesi de kontrol ünitesinde mevcuttur.

ÜRÜN HAKKINDA

Ölçüm Tipi: Çözünmüş Oksijen
Sensör Tipi: Optik Floresan
Ölçüm Aralığı:  0-40.00 mg/l

0-200% Doygunluk

Cevap Süresi: % 90’ı 150 saniyede
Hassasiyet: ± 0.05 ppm (2 ppm altında)
Tekrarlanabilirlik: ± 0.2 ppm (2-10 ppm aralığında),

± 0.4 ppm (10 ppm üzerinde)

Elektronik Doğrusallık: ± 0.5%
Sıfır Sapmsıa: Tüm ölçüm aralığının %1’inden az (1 Ayda, kümülatif değil)
Ekran: Arkadan aydınlatmalı LCD, 0.5” Ana Değer Ekranı
Kontroller: 4 Adet Membran Tuş
Çıkışlar: İki izole edilmiş  4-20 mA, Maksimum 575 ohm
Alarm Rölesi: İki SPDT, 5 A @ 230 VAC Röle
Röle Bobini: Normal enerjili veya normal de-energized olarak programlanabilir
Opsiyonlu Alarm: Temizleme sisteminde arıza alarmı
Güç: 115 veya 230 VAC, 50/60 Hz, 5 VA max veya 24 VDC
Sensör Çalışma Sıcaklığı: 0 ila 50° C
Kontrol Ünitesi Çalışma Sıcaklığı:  -20 ila +60° C (opsiyonel ısıtıcıyla -40° C)
Sensör Kablosu: 10 m standart
Nem: 0 ila 95% (Yoğuşmayan)
Ağırlık: 4.5 Kg

Ürün Adı Teknik Döküman Türü Dili Indirme Linki
ATI Q45D ODO Optik Çözünmüş Oksijen Ölçüm Sistemi Broşür tr-flag pdf_logo
ATI Q45D ODO Optik Çözünmüş Oksijen Ölçüm Sistemi Broşür eng-flag pdf_logo
ATI Q45D ODO Optik Çözünmüş Oksijen Ölçüm Sistemi Teknik Çizim eng-flag pdf_logo