Ceyhun Atuf Kansu Cd. 1372. Sokak No:12/A-B-2 06520 Balgat, Çankaya, Ankara
+90 312 222 56 06

Elox 100: Hesaplı Online Kimyasal Oksijen İhtiyacı (COD) Analizörü

Elox100 dünya çapında düşük maliyetli alternatif bir KOİ ölçüm sistemidir. Elox tekniği, LAR tarafından dizayn edilen dünya çapında patent almış elektrokimyasal metoddur. Bu metod, elektrik akımının elektrottan geçerek okiside edici OH radikallerini ortaya çıkarması olarak özetlenebilir. Yeni bir buluş olan fark metoduyla, KOİ ölçümünü olumsuz etkileyen sudaki klor tamamen etkisiz hale getirilir. Elox100, endüstriyel ve evsel arıtmalarda ve neredeyse bütün KOİ ölçüm uygulamalarında kullanılabilir. Düşük AKM ve stabil ataıksu karakteri içeren sularınız için ekonomik bir çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Hesaplı Online Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) Ölçüm Analizörü:  Elox 100

Elox100 dünya çapında düşük maliyetli alternatif bir KOİ ölçüm sistemidir. Elox tekniği, LAR tarafından dizayn edilen dünya çapında patent almış elektrokimyasal metoddur. Bu metod, elektrik akımının elektrottan geçerek okiside edici olarak OH radikallerini ortaya çıkarmasıdır. Yeni bir buluş olan fark metoduyla, KOİ ölçümünü olumsuz etkileyen sudaki klor tamamen etkisiz hale getirilir. Elox100, endüstriyel ve evsel arıtmalarda ve neredeyse bütün KOİ ölçüm uygulamalarında kullanılabilir.

Zararlı kimyasallar içermez, Kullanıcı için herhangi bir tehlike içermez

Metodda herhangi bir yakıcı ya da tehlikeli maddeler kullanılmaz. Herhangi bir temizleyici kimyasal ya da tehlikeli kimyasala ihtiyaç yoktur. Sonuç olarak yüksek işletim güvenliği ve karışık olmayan kullanıcı dostu işletim sağlanır.

Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri için

Elox100, endüstriyel ve evsel arıtmalarda ve neredeyse bütün KOİ ölçüm uygulamalarında kullanılabilir. KOİ ölçüm aralığı 1 ile 100,000 mg/l aralığındadır. Bu, izleme ve proses kontolü için sağlanabilen en geniş ölçüm aralığıdır. Dahası, bir çok farklı endüstrilerden binlerce kullanıcı Elox100’e güvenmektedir.

Hızlı Ölçüm

Sistemin diğer bir avantajı da KOİ ölçümünü dakikalar içerisinde vermesidir. Elox100’ün hassas ve hızlı ölçümü, endüstriyel ya da evsel arıtma tesisinizdeki prosesleri başarılı bir şekilde yönetmenizi sağlar. Saniyeler İçinde Gerçek Oksidasyon; Elox100’ün en önemli özelliklerinden birisi de bütün su içeriğini kısa sürede tamamen okside edebilmesidir. Fotometrik ölçümlerden farkı gerçek oksidasyonun sağlanabilmesidir. Bu yüzden renk ve bulanıklık parametreleri ölçüme etki etmez.

Kullanımı Kolay ve Güvenilir

Yazılımdaki bütün özellikler ekran yardımı desteklidir, bununla birlikte kullanım kılavuzunda işletim ve servis yapılabilmesi için bütün bilgiler mevcuttur. Veriler herhangi bir USB diske kolayca kaydedilebilir. Elox100 elektrik kesintilerinde dahi normal operasyona kaldığı yerden devam eder ve hafızadaki veri kayıplarını önler.

Standart metodlardaki mükemmel korelasyon ile KOİ ölçümü

Elektrokimyasal ölçüm prensibi direkt olarak elektrik sinyalinin ölçülmesini sağlar. Bu da dikromat standart metodu ile güzel bir korelasyon verir. Aşağıdaki grafikte petrokimyasal arıtma tesisinde yapılmış ölçümleri görebilirsiniz.

Numune Alma: Elinizle Alınmış Gibi

Numune, pantentli FlowSampler® numune alma yapısının içinde devir daim halinde akar. FlowSampler’in orta noktasında bir pompa vasıtası ile numunenin analizöre çekildiği paslanmaz çelik bir borucuk vardır (Fig. 2). Buradaki püf noktası; büyük ve çok küçük parçacıklar, örneğin kum tanecikleri veya ahşap kıymıklar, akışın hızı ile borucuğun etrafından akıp giderler. Ölçüm ile alakalı olabilecek katı partiküller dahil tüm diğer parçalar ise analizör tarafından emilir. Dolayısı ile örneklenen numune, el ile alınan bir numunenin %98’ini teşkil etmektedir.

Bu örnekleme bakım gerektirmemekte ve kesinlikle tıkanmamaktadır. Bu örnekleme şekli hiçbir filtre, elek ya da döner elek ile kıyas dahi edilemeyecek kadar başarılıdır.

Ölçüm ve Örnekleme

– Ölçüm tipi: Elektrokimyasal oksidasyon ile KOİ ölçümü
– Ölçüm aralığı: 1 – 100’den maks. 1 – 100.000 mg/l’e kadar KOİ
– Doğruluk: % 5
– Tekrarlanabilirlik: % 5
– Tepki süresi: 30 sn (uygulamaya göre değişir)
– Ölçüm süresi < 4 dak. (uygulamaya göre değişir)

İşletme ve Veri Çıkışı 

– Grafik-LCD-ekran, yüksek çözünürlüklü, arkadan aydınlatmalı
– Otomatik Başlama Modu: Evet
– Kolay açıklamalı yazılım, bakım zamanı ayarlamalı ve destekli
– Endüstriyel standartlarda veri arayüzü
– Flaş diske very kaydı

Bağlantılar 

– Atıksu Drenajı: 30 mm ID, 32 mm OD
– Güç: 230 / 100 V , 50 / 60 Hz, 50 VA
– Analog çıkış: 0/4 – 20 mA
– Seri arayüz: Veri transferi ve data aktarımı, işlev bozukluğu alarmı, sıfırlama, yazıcı için bağlantı
– Uzaktan kontrol: TCP/ IP protokol (internet)

Koruyucu Cam, Boyutlar ve Ağırlık 

Elox100: Çelik Kabin IP55
Elox100 plus: Paslanmaz Çelik Kabin IP65 (NEMA4x)
Boyutlar: 600 x 600 x 420 mm (G x Y x D)
Ağırlık: 45 kg
Uygulamalar
  • Atıksu arıtma
  • Proses kontrolü

Seçenekler
  • FlowSampler®

Kabin Seçenekleri
  • IP54 (Standart)
  • NEMA 4X

Ürün Adı Teknik Döküman Türü Dili Indirme Linki
LAR Elox100 Broşür tr-flag pdf_logo
LAR Elox100 Brochure eng-flag pdf_logo